Nakupovanie v Maroku

Zatiaľ čo sa prechádzate stredom akéhokoľvek mesta v Maroku, bez ohľadu na to, či je veľké alebo malé, je nemožné, aby ho nezdobili nespočetné obchody. Farebné plyšové koberčeky, ručne tkané prikrývky, kožené tašky každého tvaru a veľkosti, voňavé korenie – budete potrebovať ďalší kufor len preto, aby ste to odniesli všetko domov (symaskin)!

A kým môžete získať väčšinu z týchto pokladov za úžasné ceny, tieto ceny neprichádzajú ľahko. Budete musieť urobiť veľa rokovania a vydržať trochu hádok. Na žiadnych položkách nie sú uvedené žiadne ceny a keď požiadate, ponúknu začiatočnú cenu, ktorá je aspoň dvakrát taká, ako by mala byť. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako zistiť, čo by daný tovar mal stáť a ako ho získať za cenu, ktorú chcete.

„Souq“ alebo „souk“ je názov daný trhom v Maroku. Turistické trhy, kde nájdete rôzne poklady, sú vo vnútri starých mestských hradieb. Mena v Maroku je marocký dirham. V tomto príspevku budeme hovoriť o nákladoch v marockom dirhame. Takže ak niečo stojí 100 dirhamov, to je len asi 9 eur. Uistite sa, že máte hotovosť! Veľmi málo predajcov prijíma kreditné karty.  Ak sa chcete opýtať, koľko niečo stojí, vo francúzštine by ste povedali „combien ça coûte?“ a v arabčine „bekam di?“

Prepravné náklady v Maroku sú účtované za kilogram. V minulosti sme urobili veľa, veľa, veľa chýb v dôsledku nesprávneho balenia, ktoré viedlo k poškodeniu pokladov. Takže namiesto toho sme sa rozhodli dodať len niekoľko neporušiteľných tovarov. Budete musieť vyplniť formulár na odoslanie, ktorý je vo francúzštine, ale v podstate stačí uviesť cieľovú adresu, návratovú adresu a obsah balíka.

Pokúsili sme sa nájsť lepenkovú škatuľu, čo sme považovali za náročné. Predávajú len veľmi malé krabice na pošte a nikto, koho sme sa pýtali, nemal žiadnu predstavu, kde sa taká dá kúpiť. Namiesto toho sme nakoniec zakúpili modrú plachtovú tašku, ktorú sme naplnili a potom sme ju pevne zalepili. Toto riešenie by nebolo ideálne na dopravu čokoľvek krehkého.

Do našej modrej tašky šli 3 kožené kabelky, 3 kožené peňaženky a jedna veľká tkaná deka. Celková hmotnosť bola 7,3 kg a náklady na prepravu predstavovali 815 dirhamov. Zistíte, že veľmi málo vecí, ktoré môžete zakúpiť v Maroku, sú jedinečné. Rovnaké tašky, koberčeky a prikrývky sa predávajú v skoro každom obchode, v každom meste v Maroku. Existujú rôzne varianty, samozrejme, vo farbe a kvalite, ale vzhľadom na početné podobné predmety, ktoré sa predávajú, je celkom ľahké zistiť, koľko by položky mali stáť.

Než si skutočne kúpite čokoľvek, strávte jeden deň cenovou kontrolou. Zistíte, že obchody v blízkosti zaneprázdnených hlavných námestí sú všeobecne drahšie, zatiaľ čo obchody po malých bočných uličkách sú všeobecne lacnejšie. Napríklad je veľmi populárne nakupovať pestré tkané plážové uteráky v Essaouira. Ale čím ďalej sa dostanete do vzdialenejších dedín, tým viac klesá cena. Klik her.

Rokovania v Maroku sa očakávajú a sú vítané, takže buďte pripravení vyjednávať s obchodníkmi. Všimnite si, že ceny nie sú uvedené na žiadnych položkách (ani na malých trhoch s potravinami), takže budete musieť požiadať majiteľa obchodu, koľko bude každá položka stáť, o ktorú máte záujem. Môžete si všimnúť, že im to chvíľu trvá, keď im dáte cenu – pravdepodobne vás vymeriavajú.